Цената на златото се срина днес. Разпродажбите, с които стартира седмицата, се превърнаха в истинска паника, която заличи значителна част от цената на благородния метал.
Котировките записаха най-слабия си ден от 80-те години на миналия век досега, пропадайки с 9,3 на сто.
Подобен спад за последно е регистриран през февруари 1983 година. В доларово измерение сривът е най-голям от януари 1980 година, пише MarketWatch. В хода на днешната търговска сесия благородният метал изгуби 9,3% от цената си и поевтиня със 140 долара до 1 361,10 долара за тройунция, съобщава БЛИЦ.
В петък котировките паднаха с над 4%, като в четвъртък търговията приключи при 1 559,90 долара за тройунция. „Изглежда няма много купувачи, готови да опитат да хванат падащ нож и които считат волатилността при златото в краткосрочен план за сигурна”, коментира Люк Рахбари, партньор в Stutland Volatility Group за MarketWatch.
Разпродажбите при златото доведе до срив на цените и на други суровини. Цената на среброто потъна с 9,6 на сто до 23,36 долара за тройунция, платината се срути с 5 на сто, а цената на паладия – с 6,5 на сто.
Големият въпрос е дали краят на бичия пазар при златото е дошъл окончателно след 12 поредни години на непрекъснат ръст на цената. Ръстът на котировките от 2008 година до рекорда от 2011 година вече е заличен наполовина – цената на благородния метал е с 550 долара под историческия връх от 1 920,30 долара за тройунция.
Вашите коментари