Т. Жданока: Голямата грешка на ЕС беше, че изправи Украйна пред избора между членството и Русия

13:48, 20 Септември 2014

Позицията ми за присъединяването на източноевропейските държави към ЕС е последователна и се основава на нашия латвийски опит. Подобно споразумение за асоцииране ние подписахме през 1995г., а 9 години по-късно станахме пълноправен член на Съюза.

За това време загубихме нашата икономическа независимост, благодарение на споразумението за свободна търговия. То унищожи нашата индустрия и частично нашето земеделие. В Украйна индустрията играе дори по-голяма роля отколкото в Латвия. Съветът ми към украинците винаги е бил да не бързат и да се опитват да балансират икономическия си интерес между Изтока и Запада. Най-голямата грешка на ЕС беше да изправи Украйна пред избора между еврочленството или митническия съюз с Русия.
Това каза латвийският евродепутат Татяна Жданока в интервю за предаването “Събота 150“ по „Хоризонт“.

Не говоря за това, кое е добре за Русия или не, а за интереса на Украйна. Търговското споразумение е срещу този интерес. Украинското общество не взе информиран избор и не беше запознато с истинските данни. Още през септември миналата година, когато Янукович беше готов да подпише споразумението, аз многократно предупреждавах колко опасно ще е то. Производството на украински стоки до голяма степен е насочено към пазарите на изток. Да вземем например Луганск. Там се произвеждат вагони за влакове. Техническите показатели на тези мотриси обаче са несъвместими с европейската железопътна мрежа и европейските критерии. Този завод в Луганск дава работа на целия град. И това е само един пример. Същото беше и с производството на железопътни вагони за електрически влакове в Латвия. Ние произвеждахме и микробуси, но после дойдоха вносни от Германия и нашето производство се оказа не достатъчно конкурентно. Латвийските микробуси бяха известни в целия Съветски съюз, но вече ги няма на пазара. Същата съдба ще споделят и някои модерни предприятия в Украйна, защото целта на Западния бизнес е да ги ликвидира като преки конкуренти. Политиката на старите западноевропейски държави спрямо Източна Европа прилича на неоколонизация – унищожаване на икономическата независимост, която се компенсира от инвестиции в инфраструктура. Разбира се, че Германия или Франция, които искат да изнасят продукцията си, са заинтересовани от голям пазар като Украйна.

Според Жданока желанието на украинците да сменят руския пазар с по-големия пазар на ЕС е нереалистично:

Това е неосъществима мечта. Тези пазари са всъщност много затворени. Ние в Латвия, хората в Полша, а предполагам и вие в България, знаете колко е трудно да се печелят поръчки на западноевропейските пазари. Вярно е, че видях българско кисело мляко да се продава в Брюксел, но това е само малка частица от традиционния износ за потребителския пазар. На практика нашата селскостопанска продукция трудно се конкурира с тази на западните страни. Какво остава за конкуренция с производството на украински самолети в Киев.

Според доста икономисти Латвия всъщност се справя добре в ЕС и често е хвалена, че влезе в еврозоната. Евродепутатът обаче е категорична, че това е пропаганда:

Това е пропаганда. Нашето правителство първо въведе строги мерки за финансова дисциплина още през 2009г., което малко хора си спомнят. В резултат безработицата нарасна, последва масова емиграция и населението ни намаля с една трета. През 2005г Латвия имаше 3 милиона население, а сега сме под 2 милиона души. Просто при нас гражданите не протестираха, както се случи в Гърция, а изразиха протеста си с крака – тръгнаха си! Латвия съвсем не е пример за успех.

Цялата структура на сътрудничество на Европейския континент трябва да се промени. Това беше идеята на Шарл Де Гол, която за съжаление не се осъществи – обединена Европа от Лисабон до Владивосток. Целият континент трябва да си сътрудничи и да има свободно движение на хора, стоки и услуги. Ние, рускоговорящите, които живеем извън Русия, подкрепяме тази идея. Не само в Литва, но и в Украйна, Беларус. Ние не желаем нова Желязна завеса и нова Студена война, а икономическо сътрудничество с Русия. Само така Украйна ще бъде равностоен партньор и на Изток и на Запад. Вместо това, Западът използва Източното партньорство и преди него – моята и вашата страна, за да създаде нова разделителна линия в Европа.

ЕП гласува с мнозинство споразумението за асоцииране с Украйна, а всички 28 правителства приеха споразумението, но според Жданова всички те са се поддали на американски натиск:

Да, това е натиск за отслабване на Европа. Защото обединена Европа от Лисабон до Владивосток би се превърнала в нов геополитически център на тежестта, който ще е сравним със Съединените щати и Китай. А щатите не желаят това. Те искат да използват Европа и тя да бъде слаба.

Вашите коментари