Осъдиха членовете на рок група в Беларус за екстремизъм

12:03, 13 Април 2024

Беларуските власти осъдиха известна дисидентска рок група, като определиха бандата и тримата ? членове като "екстремисти" и ги осъдиха на две години поправителен труд, предаде Асошиейтед прес.

Това е поредният случай на продължаващите от години репресии срещу инакомислието в Беларус, посочва агенцията. Членовете на Низкиз - Александър Илин, Сяргей Кулша и Дмитри Халякин, бяха обвинени, че са планирали и организирали действия в тежко нарушение на обществения ред.

През 2020-та година, когато Беларус бе разтърсен от масови протести след спорното преизбиране на президента Александър Лукашенко за шести мандат групата издаде песента "Правила", която се превърна в химн на протестите. В допълнение към присъдата групата и музикантите са включени в регистъра на екстремистите, което на практика означава забрана на песните им, както и преследване на феновете им.

Беларуската опозиционерка Светлана Тихановска призова музикантите по света да изразят солидарност с беларуските си колеги. /БНР

Вашите коментари