Експерт: В ЕС полицията трябва да защитава парламента

13:48, 28 Юли 2013

Във всяка страна-членка на Европейския съюз полицията трябва да защитава сигурността на парламента. Това заявява в интервю за "Дойче Веле" директорът на софийското бюро на фондация "Конрад Аденауер" доктор Марко Арндт.

"С блокадата на парламента във вторник вечерта протестите достигнаха ново ниво на ескалация. Въпреки че блокадата бе мирна и пасивна, в такава ситуация полицията винаги ще бъде принудена да действа в полза на сигурността на работата на парламента. Такъв би бил случаят и във всяка друга държава от ЕС", категоричен е германският експерт.

Доктор Арндт съветва протестиращите да продължат мирния си протест и да избягват действия като тези в нощта на вторник срещу сряда. "Затова съветвам протестиращите да продължават по същия начин, по който се държаха преди този ден. Нека критикуват правителството мирно и с много хумор и креативност", добавя той.

Експертът вижда опасност пред бъдещата представяне на протестиращите в парламента. "Фейсбук не е партия и затова горещо препоръчвам на хората, които се организират и участват в протестите, да помислят за някаква форма на политическо представителство. Защото в противен случай по ирония може да се потвърди тезата на сегашните управляващи, че "едни нови избори няма да донесат някакви промени". За какви промени всъщност ще може да се говори, ако след евентуалната оставка и последвалия вот, хората, които са успели да постигнат своята цел за свалянето на сегашните управници, отново не получат някакво реално участие във вземането на решенията за бъдещето на тяхната страна и техните деца?", пита риторично ръководителят на софийското бюро на фондация "Конрад Аденауер".

Доктор Арндт коментира и една друга актуална българска тема: "Опитах се да се запозная подробно с българското изборно законодателство и да го анализирам. Да си призная, оказа се много сложна материя. За разлика от българския кодекс, германският избирателен закон е по-честен спрямо избирателите, тъй като дава по-големи шансове на по-малките партии". Според германския експерт, рискът при приложението на германския модел в България се крие в усложненията при съставянето на правителство, защото в такъв случай в парламента ще влизат повече партии.

"Смятам обаче, че проблемите в България не могат да бъдат решени като с магическа пръчка само с един нов изборен кодекс", заявява той и добавя, че макар в страната да има демократични институции, те остават "кухи и не са изпълнени с живот". /БГНЕС

Вашите коментари