Тристранката отхвърли идеята на ДБ за личните осигуровки на чиновниците, чака се проектът на кабинета

19:39, 23 Юни 2026
Тристранката отхвърли идеята на ДБ за личните осигуровки на чиновниците, чака се проектът на кабинета

Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не даде зелена светлина на законопроекта, внесен от депутати от „Демократична България“, който предвиждаше държавните служители да започнат сами да плащат осигурителните си вноски.

Социалният министър Наталия Ефремова заяви категорично, че ведомството ѝ не подкрепя предложението, тъй като с него се прилагат мерки „на парче“. Тя подчерта, че проектът не отчита поетите ангажименти в рамките на управлението на „Прогресивна България“, според които каквито и реформи да се предприемат, те не трябва да водят до загуба на вече достигнатите нива на доходите на служителите.

Темата обаче не е затворена. Очаква се утре, успоредно с официалното представяне на проектобюджета на държавата за 2026 година, правителството да излезе със свой собствен вариант за решаване на казуса с личните осигуровки в администрацията.

Опасения за нови привилегии в сектор „Сигурност“

Въпреки отхвърлянето на проекта, от „Демократична България“ обявиха, че остават в готовност за дебат по бъдещото предложение на управляващите. Вносителят Божидар Божанов обаче изрази сериозни притеснения, че реформата може да подмине МВР и службите.

„Имаме едно притеснение, че сектор „Сигурност“ отново ще остане по-привилегирован. В последните години много високо увеличение на заплатите се даде именно там, без обаче да бъдат направени други реформи“, коментира Божанов.

Той критикува практиката от изминалите години за многократно вдигане на възнагражденията на калпак и призова – ако сектор „Сигурност“ пак бъде оставен като изключение от общото правило за осигуровките, това задължително да бъде обвързано с пакет от съществени структурни реформи.

Вашите коментари

най-ново | най-четени