Изключително обезпокоени сме от състоянието на финансите в държавата, коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, предаде репортер на БГНЕС.
От ГЕРБ коментира последните данни за изпълнението на приходите към края на 2013 година. "И сега има половин милиард лева минус, така както Орешарски ми остави държавата през 2009 година. Приходните агенции не са събрали близо 500 милиона лева при актуализирания бюджет. Това е абсолютна катастрофа. Ако това правителство остане, този бюджет ще го актуализират с нов заем и дълг и 2015 година държавата ще катастрофира и тогава те ще бъдат съучастници в тази катастрофа", заяви Борисов.
"Все ми е тая как ще завърши драмата която разиграват в БСП. Това е трик Първанов и Станишев искат разочарованите от Станишев да останат в център-ляво и да не отидат към друга партия. Българите трябва да знаят, че през 2015 година горчиво ще съжаляват, за това, което позволяват да се случва в момента", добави лидерът на ГЕРБ. "Ако трябва всеки ден ще давам пресконференция, защото българите трябва да разберат, че тези всеки ден стена по стена бутат от построеното, всеки ден на това правителство е катастрофа и тези, които го подкрепят са съучастници в тази катастрофа", съобщи Борисов. "Ние градихме България, никой не може да ми вземе нито метрото, нито "Тракия" , нито "Дунав мост 2", от гола поляна сме ги построили", подчерта той.
"Ако погледнем изпълнението на консолидираната фискална програма за 2013 година, ще видим 1,4 милиарда лева неизпълнение на приходите и 480 милиона лева по-малко данъчни приходи. Това означава една много лоша тенденция за приходите за 2014 година. В бюджета за тази година са заложени 1,4 милиарда лева повече данъчни приходи в сравнение с бюджет 2013. Това означава, че правителството трябва да събере около 2 милиарда повече данъчни приходи. Това е цифра, която е неизпълнима и предполага актуализация на приходите", заяви депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова, която в предишното Народно събрание оглавяваше бюджетната комисия.
Според нея правителството не успява и да контролира текущите си разходи. "Тенденциите, които виждаме за много лоши за 2014 година, налице е тенденция за неизпълнение на приходната част и тенденция за неизпълнение на капиталовите разходи и много сериозна тенденция, свързана със способността на правителството да контролира текущите разходи", каза още Менда Стоянова. Неизпълнението на приходите ще доведе до трупане на нови дългове, прогнозира от своя страна бившият заместник-министър на финансите Владислав Горанов.
Според бившия директор на НАП Красимир Стефанов приходите, заложени в бюджета за 2014 година няма как да бъдат изпълнени. Става въпрос за нереално планиране, не може приходите от корпоративен данък да нараснат с 300 милиона лева, отбеляза Стефанов. "Откакто това правителство дойде на власт приходните агенции се занимават само с политически поръчки и политически интриги, в ТД на НАП Бургас още няма назначен директор, как да очакваме тя да работи? Откакто това правителство управлява в НАП няма дирекция, която да се занимава с ДДС измами", коментира още бившият директор на НАП.
Вашите коментари