Кюстендил отбелязва официалния си празник – „Кюстендилска пролет”. Празникът е патентован в патентното ведомство на Република България и води началото си от древна Пауталия.
Той се отбелязва всяка година в деня на пролетното равноденствие – 21 март, което съвпада със старото честване на Св. Четиридесет мъченици. Символ на празника е ябълковият цвят и избраната девойка „Кюстендилска пролет”. На този ден жителите и гостите на Кюстендил по традиция се поздравяват с „Честита пролет”.
Тържествата ще започнат от 11.00 часа на площад „Велбъжд”, където ще бъде отслужен молебен за здравето на кюстендилци. Празникът ще продължи с ритуал по предаване символите на града от старата девойка „Кюстендилска пролет“ на новата. За доброто настроение на жителите и гостите на града ще се грижат ансамбъл „Българе” и местни танцови състави и ансамбли. Предвидена е и празнична програма в лесопарк „Хисарлъка”, където ще бъде представен ритуалът по предаване на символите на пролетта, акцент в тържествата е фолклорът.
Вашите коментари