Митрополит Киприан: Пасха е непреходното доказателство, че Бог е любов

17:52, 5 Май 2024

Православните християни празнуват най-големия празник - Възкресение Христово, наричан Празник на празниците, тъй като утвърждава победата на живота над смъртта.

Богослуженията в патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" снощи и в столичния митрополитски храм "Света Неделя" тази сутрин бяха водени от Врачанския митрополит Григорий, който след кончината на патриарх Неофит временно е наместник-предстоятел на Светия Синод. 

"Днес е Великден. Празник на Възкръсналия Бог. Най-великият християнски празник. Вярвам в това, че всъщност всеки един от нас трябва да постъпва по един единствен начин и това е - всеки ден да се стреми да прави по едно добро", споделиха миряни.

Да вярваме и да бъдем човечни, съветва отец Никола Чочев: 

"Всеки един човек трябва, на първо място, да погледне вътре в себе си, да изчисти душата си, сърцето си, мислите си".

Този Великден е по-особен, допълва отец Никола. За първи път посрещаме Възкресение Христово без глава на църквата:

"Бог да упокои душата на негово Светейшество българският патриарх и митрополит софийски Неофит. Надеждата в господа никога не умира. Тази раздяла, разбира се, е скръбна, но тя е временна". 

И в Стара Загора стотици изпълниха храмовете и запалиха свещичка и се поздравиха с "Христос Воскресе!":

"Празник, с който да се събереш със семейството, да размислиш над това какво се е случило и да покажеш любов към ближните си. Великден е един от най-светлите християнски празници и бих пожелал на хората да бъдат щастливи, да бъдат със семействата си";

"Здраве и да се обичат"; "Ще си пожелаем всички семейства да са здрави, да живеем в мир, любов и в хармония";

В катедралния храм "Свети Николай" пасхално богослужение отслужи Старозагорският митрополит Киприан. В своето великденско послание владиката призова за мир и доброта:

"Чеда на небесния ни Отец, който страда и възкръсна за нас. Неговото кръстоносие ни задължава да настояваме за гражданската си позиция усилени молитви, да се трудим час по-скоро да спрат братоубийствените войни.

Пасха е непреходното доказателство, че Бог е любов и претърпя всичко, за да ни остави своя мир и утвърди в него".

По традиция на Великден митрополитския дом беше отворен за желаещите миряни да го посетят.

Стотици миряни изпълниха църковните храмове в Ямбол за да посрещнат Възкресение Христово.

Поздравът "Христос Воскресе!" изпълни четирите църкви  в града.

Всички храмове и параклиси в празничния ден в Ямболската духовна околия са отворени, но поради липсата на свещеници само в част от тях бяха отслужени празнични литургии.

Перничани и днес се стекоха в централния пернишки храм "Св. Иван Рилски”, за да почетат Възкресение Христово. Храмът бе огласен от възкресни песнопения.

Да бъдем по- добри и човечни, да има здраве и мир си пожелаваха перничани.

Възкресението на Господ е най- забележителното събитие в мироспасителната история, каза отец Людмил - предстоятел на храма:

"То е победа на живота над смъртта, тържество на правдата над неправдата и завършек на изкупителното дело на богочовека Господ Иисус Христос. Поздравявам всички жители на град Перник с най-големия християнски празник Възкресение Христово и им пожелавам много здраве, радост, успех и мъдрост.

Сърцата им да се изпълнят със смирение и любов, защото нашият Бог се е пожертвал заради огромната си любов към нас, поемайки нашите грехове. Честит и благословен празник! Честито Възкресение Христово!"

По традиция и тази година храмът бе огласен от възкресни песнопения в изпълнение на камерния смесен хор "Иван Топалов" към Двореца на културата.

В Смолян не стихва потокът от вярващи към Катедралния храм "Св. Висарион Смоленски", дошли да запалят свещ преди иконите за Възкресение Христово. 

Великден събра отново хора от близо и далеч. Цели фамилии вярващи от рано сутринта се стичат в църквата, за да запалят свещ и се помолят.

"Нека Христовото Възкресение да бъде за всички вас извор на утеха и духовна радост! Господ Иисус Христос винаги да разпръсква върху вас  светлината на пасхалната радост, която да ви дарява любов, духовни сили  и подкрепа в трудния житейски път.

С Христовото Възкресение ние сме избавени от тъмнината на ада и ни е дадена възможност за друг вечен блажен живот", каза в благослова си Архиерейският наместник на Смолянската духовна околия епископ Висарион.

Жителите на Габрово се помолиха за здраве и мир в най-светлия ден от годината – Възкресение Христово.

Централните храмове в Габрово се изпълниха с хора за празничното богослужение за Второ Възкресение. На излизане всеки получи червено яйце.

По традиция празничното събиране е семейно и около масата се подреждат няколко поколения.

Вашите коментари