Сметките за парно на топлофикациите за изминалия отоплителен сезон са незаконни, твърди председателят на Федерацията на потребителите Павел Кърлев.
Според него окончателният вариант на наредбата, по която те се изчисляват, не е публикуван в „Държавен вестник“. „Топлофикациите са си позволявали да начисляват сметки по несъществуващ нормативен документ и затова те са незаконни“, каза Кърлев пред „Труд“. Сметките трябва да бъдат преизчислени по старата наредба, а новият вариант да се прилага през следващия отоплителен сезон, смята той.
Според електронния регистър на „Държавен вестник“ обаче въпросната наредба е била обнародвана през октомври 2013 г. На следващия месец същата година е взето решение тя да влезе в сила от 1 юни 2014 г. На въпрос на „Труд“ защо в такъв случай твърди, че наредбата не е обнародвана, Кърлев обясни, че „това е едно от публикуваните изменения“ и не е „това, по което сега се формират сметките“. „Сега, когато има изцяло нова наредба с нова философия и нов начин за изчисление на сметките, казват, че няма нужда да се публикува в „Държавен вестник“, каза той.
Кърлев предупреди, че изравнителните сметки за този отоплителен сезон ще са с 20-30% по-високи от предишния.
Вашите коментари