На 29 март 2015 г. в 03.00 часа местно време се въвежда лятно часово време, съобщават от Българския институт по метрология. Тогава часовниците се преместват с 1 (един) час напред.
Промяната е в изпълнение на постановление номер 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г., припомнят от института.
Агенция „Фокус” припомня: Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин, който пише писмо до редактора на вестник „Парижки журнал”. Темата за първи път сериозно се предлага от Уилям Уилет в „Пилеене на дневна светлина:”, публикувана през 1907 година, но британския парламент не го приема. В периода 30 април – 1 октомври 1916 година се въвежда лятното часово време от германското правителство по време на Първата световна война. Скоро след това и Великобритания въвежда лятното време от 31 май до 1 октомври 1916 година.
Самата система на лятното часово време е с цел спестяване на разходите за осветление, увеличавайки използването на дневната светлина.
Вашите коментари