Безплатни прегледи за туберкулоза ще се провеждат през тази седмица във Варна

13:17, 24 Март 2014

Безплатни прегледи за туберкулоза ще се проведат през тази седмица в Специализираната болница за активно лечение по пневмофтизиатрични заболявания във Варна (Тубдиспансера), съобщиха от РЗИ – Варна.

Дни на отворените врати ще има на 24, 26 и 28 март, съобщи главната сестра Веска Георгиева. От безплатната профилактика могат да се възползват и здравнонеосигурени варненци. За нея не е необходимо направление от общопрактикуващия лекар. Безплатните прегледи обаче са само за туберкулоза. Поводът е Световният ден за борба с жълтата гостенка 24 март. Инициативата за Дните на отворените врати е на Министерството на здравеопазването и се изпълнява от програма „Подобряване на контрола на туберкулозата в България”, финансирана от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Целта на кампанията е да се повиши обществената информираност по отношение на туберкулозата, да се даде възможност на всеки за безплатен достъп до здравни услуги, както и да се популяризира здравословният начин на живот.
В България диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулозата са безплатни за всички, които се нуждаят, независимо от техния здравноосигурителен статус. Заболяването е лечимо, стига да бъде открито навреме и да бъде проведено качествено лечение, съобразено с международните стандарти.

Вашите коментари