Snapchat – да комуникираш със съобщения-призраци

22:48, 5 Декември 2013

Приложението Snapchat изпревари гигантите Facebook и Instagram по брой качени за ден снимки и видео файлове. Snapchat е регистрирал 400 милиона качвания за ден срещу 350 милиона във Facebook и 55 милиона в Instagram.

Наскоро Facebook искаше да купи Snapchat за 3 милиарда долара. От Google предлагаха даже с 1 милиард повече.

В Snapchat всичко се върти около снимките. Самата услуга е нещо като апотеоз на всичко, което производителите на техника се опитваха да наложат през последните години, опростявайки все повече и повече методите за правене на снимки. Всички приказки се въртят около това, което е на снимката, изложена от потребителя. На пръв поглед, няма нищо ново в това, да закачиш снимка – могат го всички месенджъри. Тънкият момент в Snapchat е, че снимката е достъпна максимум 10 секунди. Потребителите сами избират колко дълго да “живее” – между 1 и 10 секунди.

По данни на изследване на PewCenter 26 милиона са потребителите на приложението. Всеки от тях прави средно между 20 и 50 “снапа” на ден.

И въпреки големите пари, предложени от гигантите в социалните мрежи, може да се окаже, че Snapchat всъщност струва… 0 долара. Snapchat не е за всеки. Bussinesinsider.com пише в своя статия, че това е по-скоро място за подрастващите и младежите. Място, на което да споделиш момента, емоцията, преживяното… Спецовете разсъждават така: Главното, около което се градят стратегиите за получаване на приходи от показване на реклами – съдържанието – в Snapchat просто липсва. Големите акули, като Facebook, щателно анализират поведението на своите потребители (къде ходят, с кого се сприятеляват, какви страници посещават и т.н.), за да може да им предлагат реклама, отговаряща на техните вкусове, а от там и самата реклама да носи повече изгода за рекламодателите. В Snapchat няма данни. Няма данни – няма таргет групи – няма и ефективност в рекламата – няма и рекламодатели, е категоричното мнение на експертите.

За младите, и особено за тийнейджърите, Facebook e нещо като дискотека, но с много силно осветление. Във Facebook “седят” и техните родители и ги “наблюдават” какво вършат. А и публикациите там по подразбиране се пазят “завинаги”. Snapchat е друго нещо – мимолетна емоция, която след минута вече я няма.

И все пак, не са малко марките и производителите, които биха пожелали да рекламират продуктите си точно на младите. Така че, не е изключено приложението успешно да се развие и на база рекламни стратегии.

Има само едно смущаващо нещо. Даже и от Snapchat да не шикалкавят и наистина всичко да изчезва след 10 секунди, нищо не може да спре потребителите да направят скрийншот на видяното. Вярно, в този случай на качилия снимката се изпраща съобщение, че еди кой си потребител направи скрийншот на вашата публикация – нещо като, ние бяхме до тук, предупредихме, че са ви “архивирали” и ако има проблем, вече сами си решавайте как да си търсите правата.

Вашите коментари

най-ново | най-четени