Министър Абровски в Кричим: Законопроект за овладяване на цените влиза в парламента

23:58, 9 Май 2026
Министър Абровски в Кричим: Законопроект за овладяване на цените влиза в парламента

В рамките на четвъртото издание на Фестивала на ягодата в град Кричим, министърът на земеделието и храните Пламен Абровски обяви ключови законодателни и стратегически инициативи. Основен акцент в изказването му бе предстоящото внасяне на законопроект, насочен към регулиране и овладяване на цените на земеделската продукция. Документът ще бъде депозиран в деловодството на Народното събрание в понеделник от Явор Гечев.

Нова визия за селското стопанство

Министър Абровски очерта дългосрочната стратегия на ведомството, като подчерта, че целта е превръщането на земеделието в устойчив бизнес. „Парите трябва да бъдат средство, а не самоцел“, заяви той, допълвайки, че програмата на неговата партия предлага ясно разписани стъпки в тази посока.

Според министъра, България трябва да заеме лидерска позиция при формирането на следващата Обща селскостопанска политика (ОСП) на ЕС. Той изрази категорично мнение, че секторът не трябва да се ограничава само до зърнопроизводство, а моделът на подпомагане трябва да се трансформира, за да не зависи единствено от обработваемата площ.

Подкрепа за местните производители и традициите

Сред водещите приоритети на министерството остава защитата на местните производители. Абровски подчерта, че съхраняването на традиционните земеделски практики и насърчаването на качественото българско производство са от съществено значение за продоволствената сигурност и икономическата стабилност на регионите.

Вашите коментари