„Южен поток“ е добър за България проект, както беше добър проектът „Белене“. Това заяви пред „Фокус“ народният представител от Коалиция за България Красимир Янков.
Той отбеляза, че има много аналогии между двата проекта – и двата са стратегически, и двата бяха обявени от бившите управляващи като важни и полезни за България, но и двата бяха забавени до степен, че единият от тях вече да не се случи, по плановете на ГЕРБ. „Визирам „Белене“, макар че и там всички обстоятелства подлежат на анализ, който ще покаже дали има смисъл от този проект, след безумното протакане, което безспорно го оскъпи.
Колкото до смисъла от нова ядрена мощност в региона и необходимостта от чиста енергия в бъдеще – преди три дни Турция официално обяви, че ще строи атомна централа на Черно море. Нали не смятаме, че нашите южни съседи са наивници, които влагат милиарди в едно обречено на провал начинание? Нали не смятаме, че , не дай Боже, рискът от евентуална ядрена авария ще е по-малък за нас, ако ние нямаме нова централа, но има такава в Турция – само на 500 километра от границата ни?, попита Красимир Янков.
Той припомни че оценките на Международна агенция за атомна енергия са еднозначни – проектът за АЕЦ „Белене“ е сред най-надеждните в света. „Ако правителството на ГЕРБ спазваше договорите и обещанията си – ние вече щяхме да имаме работещ блок в Белене. Но ГЕРБ предпочете да даде рамо на скъпата зелена енергия, значителен дял в която има и приятелката на Борисов – Цветелина Бориславова. Нека тогава не се учудваме от високите си сметки за ток“, категоричен бе Янков.
„Що се отнася до „Южен поток“ - правителството договори наполовина по-ниска лихва за строителството на газопровода.
След тежки преговори, руската страна се съгласи лихвата да е в размер на 4,25 на сто годишно, вместо първоначално исканите 8 процента. Важно е да се подчертае, че ние няма да инвестираме пари в този проект – това ще го направи руската страна - след това сумата ще бъде приспадната от транзитните такси“, поясни Янков.
По думите му този огромен проект ще даде тласък на българската икономика и ще се превърне в предпоставка за икономически растеж, а строителството му ще осигури над 2000 работни места.
Според Янков сегашното правителство е успяло да договори и дивидентът за Българския енергиен холдинг да се получава от първата година, когато се запълни капацитетът на газопровода, а не след 15 години.
„След като приспаднем главницата по заема, след като приспаднем и лихвите, само от дивиденти нетният приход ще бъде приблизително милиард и половина лева за българската държава. Отделно от това в бюджета, под формата на данъци, такси и социални осигуровки, приходите ще бъдат приблизително 5 млрд. лева“, заяви Красимир Янков.
Вашите коментари