ЦИК подготвя мобилно приложение, с което секционните комисии да проверяват по-лесно въвеждането и изчисляването на резултатите. Новината дойде от говорителя на комисията Росица Матева в интервю за БНР, където тя обяви и още една промяна — смените на членове на СИК този път ще бъдат силно ограничени.
По думите ѝ замени ще се правят само ако са изпълнени условията по Изборния кодекс. Ако член на СИК иска да се откаже, в районната комисия трябва да влезе лично подписано и собственоръчно написано заявление. Идеята е да се спре практиката в последния момент секциите да се разместват и пренареждат.
Обучението на секционните комисии още не е започнало. То ще върви между Цветница и Великден или веднага след Великден, малко преди самия вот, за да има по-силен ефект. Матева каза още, че изборният протокол е преработен така, че частта за партиите и коалициите да прилича на самата бюлетина и да не обърква хората в секциите.
Бюлетините няма да изненадат никого — те остават като на предишните избори. ЦИК уверява и че хартията за машинното гласуване отново е със специална защита, доставя се от печатницата на БНБ и отговаря на изискванията на производителя на машините. Комисията вече има и писмена гаранция за това.
За гласуването в чужбина правилото остава същото — пак ще се гласува с бюлетина без преференции, защото район „Чужбина“ още не е въведен. Междувременно ЦИК вече определи 493 секции в 55 държави за вота на 19 април. Само във Великобритания секциите ще бъдат 28, в САЩ — 24, а в Турция — 27.
Матева даде и практичен съвет за деня на изборите: ако някой е извън населеното място по постоянен или настоящ адрес и е близо до граница, по-лесният вариант може да се окаже секция в съседна държава, където ще може да гласува свободно.
Вашите коментари