Никола Цолов се връща в болида като лидер във Формула 2

10:01, 29 Април 2026
Никола Цолов се връща в болида като лидер във Формула 2

След историческата победа в Мелбърн българският пилот на Campos Racing дебютира в Маями — първото северноамериканско състезание в календара на Формула 2.

Никола Цолов се завръща на пистата този уикенд за втория кръг от сезона във Формула 2 — Гран при на Маями. Българският пилот на Campos Racing пристига във Флорида не просто като дебютант на трасето, а като лидер във временното класиране след историческата си победа в основното състезание в Мелбърн.

Първият старт за сезона даде на Цолов най-силния възможен импулс. Официалният сайт на Формула 2 посочи, че той е спечелил Feature Race в Мелбърн и е станал първият български пилот с победа в шампионата. След първия кръг Цолов води с 25 точки, пред Рафаел Камара и Лауренс ван Хьопен с по 18.

Между Австралия и Маями паузата се оказа необичайно дълга заради отменените априлски стартове в Близкия изток. Това даде време на българина да се върне за кратко в България, но и постави ново предизвикателство — след силен старт да запази ритъм без състезателни километри в продължение на седмици.

Маями е нова територия не само за Цолов. Официалният сайт на Формула 2 отбелязва, че шампионатът за първи път ще се състезава в Северна Америка, като Miami International Autodrome приема втория кръг от сезона. Това прави уикенда важен и за самата серия, която търси по-широко присъствие извън традиционните европейски и близкоизточни трасета.

Цолов вече е работил на симулатор за трасето и го описва като различно от следващата северноамериканска спирка — Монреал. „Маями е гладка от това, което знам от симулатора, и е наполовина улична писта. Има много различни завои, бързи в първия сектор и после много бавни във втория и третия“, казва българският пилот пред Нова телевизия, цитиран от БНР.

Точно тази комбинация ще бъде тест за зрелостта му. В Мелбърн Цолов спечели не само с темпо, а и с търпение — самият той обясни след победата, че е избягвал излишен риск в началото и е изчакал състезанието да се развие в негова полза. „Това е най-голямата победа за мен, повече от самия резултат“, каза той след успеха в Австралия.

Формула 2 поставя пилотите в среда, която е много по-близо до Формула 1 от Формула 3 — с различни гуми, питстопове, по-тежък автомобил и по-сложно управление на темпото. Цолов сам признава, че в F2 трябва да се адаптира повече, да върти колата по-рано и да бъде по-прецизен на изхода от завоите.

Предимството му е, че остава в Campos Racing — отбор, с който има дълга история. Официалният сайт на Формула 2 припомня, че с испанския тим Цолов спечели испанската Формула 4 през 2022 г. с 13 победи, а през 2025 г. във Формула 3 записа две победи и шест подиума.

Уикендът в Маями започва в петък със свободна тренировка от 09:30 ч. местно време и квалификация от 14:30 ч. Спринтът е в събота от 10:00 ч., а основното състезание — в неделя от 12:30 ч. местно време. По българско време това означава тренировка в петък от 16:30 ч., квалификация от 21:30 ч., спринт в събота от 17:00 ч. и основно състезание в неделя от 19:30 ч.

За Цолов Маями е първият истински тест след момента, в който очакванията се промениха. В Мелбърн той можеше да бъде изненада; във Флорида вече е лидер, когото останалите ще следят. А това е различен вид натиск — не да докажеш, че можеш да печелиш, а че можеш да останеш отпред.

Вашите коментари