С първите слънчеви лъчи тази сутрин тракийското светилище Бегликташ посрещна лятото по впечатляващ начин. В деня на лятното слънцестоене – най-дългия ден в годината, слънцето премина през естествения процеп на камъка Апостолташ и създаде зрелищен светлинен феномен, наблюдаван още от древните траки.
Смята се, че именно по този начин преди хилядолетия те са отбелязвали смяната на сезоните и са използвали светилището като своеобразен астрономически календар.
И днес Бегликташ продължава да впечатлява със своето съчетание от история, природа и загадъчност, превръщайки изгрева в деня на слънцестоенето в истинско преживяване за десетките посетители.
Информацията е на БНР
Вашите коментари