Снежният човек, или както го наричат в Америка – Голямата стъпка, отново попада в кадър, пише National Geographic. Този път Йети е заснет близо до стадо бизони в националния парк Йелоустоун.
Видеото е качено в Youtube от потребител на име Mary Greeley. Търсачите на загадъчния снежен човек веднага са успели да разнищят клипа и според коментарите им, в кадър се вижда не един, а цяла група от четири екземпляра от Голямата стъпка, разхождащи се сред дърветата в Йелоустоун.
Голямата стъпка може и да е градска легенда, но не малко учени също се изкушават да търсят доказателства за съществуването му или напротив – опровергаващи мита. През 2014 година група учени, начело със специалиста по генетика от Оксфордския университет Bryan Sykes извършват анализ на проби, за които се твърди, че са свързани с необикновено създание. Това е първото сериозно научно изследване по темата за Снежния човек.
ДНК анализите показват, че предполагаемите косми от Голямата стъпка всъщност са или меча козина, или принадлежат на някой от добре познатите на науката бозайници.
National Geographic се обръща към Michel Sartori, зоолог от Луизиана, участвал в проучването през 2014 година, с молба да коментира новото видео и да сподели какво мисли за Снежния човек изобщо.
- На първо място, какво мислите за новото видео?
- Изгледах видеото два пъти. Не съм специалист по визуални ефекти, но според мен е очевидно, че това е фалшификат. Четирите “същества” се виждат в началото, но по някаква неясна причина три от тях изведнъж изчезват зад много малко дърво…а онзи, който остава в кадър, върви много вдървено, бих казал “механично”. Всичко това прави видеото много подозрително.
- Как гледате на съобщенията за Голямата стъпка от научна гледна точка, след като съществуват толкова много слухове и легенди около това “същество”? Трудно ли е да се подходи научно?
- Всъщност, никак не е трудно да се подходи научно. Напротив, прилагането на научните методи на това “хлъзгаво поле” изисква да си напълно непредубеден и да използваш само научни похвати, за да потвърдиш или отхвърлиш хипотезите.
- Как вашият екип подходи към проблема?
- Избрахме генетичния анализ от косми, които ни бяха предоставени от хора, твърдящи, че са се “срещали” с Голямата стъпка. Изследвахме материалите и сравнихме данните с базите данни, с които разполагаме. Резултатите показаха, че няма доказателства за непознато човекоподобно или маймуноподобно същество, тъй като ДНК анализите не показаха различия от вече известни ни животни.
- И накрая, какво кара толкова много хора да поддържат тезата, че Снежният човек съществува, след като научните изследвания показват, че това най-вероятно е мит?
- Отговорът не е лесен, и повече е от сферата на психологията, отколкото чисто научен. Привържениците на тезата за съществуването на Снежния човек са като агент Мълдър от “Досиетата Х” – те просто искат да вярват, че има подобни същества. Всеки може да вярва в каквото си иска, но чистата наука се занимава само с доказателства, а за момента такива няма. Обаче… кой знае?
Вашите коментари