„Най-голямата ми политическа грешка бе, че тогава, през 2013 г.
, допуснах по този начин да провокираме хората, че не успях да убедя политическия ни партньор ДПС, който искаше да има позиция в сферата на сигурността след два атентата срещу политическия им лидер Ахмед Доган, да преосмисли исканията си и че подобно решение – избирането на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, ще взриви обществените нагласи, кабинета и всичко, за което сме се борили”, казва бившият лидер на БСП и настоящ председател на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Сергей Станишев в интервю за списание „Биограф“, посветено на 50-годишнията му.
Станишев отбелязва юбилея си на днешния 9 май.
„Аз съм сигурен, че много хора искрено излязоха да протестират през лятото на 2013 г., защото се почувстваха предадени. Към тези хора изпитвам уважение и на тях дължа извинение” , казва още той.
По думите му обаче големите граждански протести от 2013 г. бързо са били „обяздени“ политически, тежко финансирани от ГЕРБ и от други субекти, за да се постигнат съвсем други цели”.
„Днес се питам къде са „умните“ и „красивите“, когато правителството взе 16 млрд. дълг? Защо не протестират, не обграждат парламента“, казва още бившият лидер на левицата.
Според Станишев кабинетът на Орешарски не е свален от протестите, а от договорка между ГЕРБ и ДПС, оглавявано по това време от Лютви Местан.
„Протестите бяха преодолени. Те замряха, кабинетът започна да работи все по-ефективно и започна да дава резултати, при това в една безумно изкривена обществена среда на омраза“, посочва Станишев.
„[Правителството]... падна, защото нашият партньор Лютви Местан, както той вече самият официално заяви, имаше друга визия за присъствието на ДПС в политиката. Тази визия беше, че ДПС трябва да влезе във властта през дясното. Той очевидно се бе договорил зад гърба ни, задкулисно, с ГЕРБ и не бе случайно прословутото кафе в Кърджали. Планът беше – пада кабинетът на Орешарски, предсрочни избори и те с ГЕРБ правят правителство. Но тази сметка се оказа крива. ДПС плати много тежка цена за тази грешка и заблуда на г-н Местан и на неговите конструкции“, казва Станишев.
В интервюто си Станишев говори и за АБВ на Георги Първанов, когото дълги години възприемал като патрон и наставник. В същото време обаче новият му проект разцепил лявото.
„Не можех да си представя, че човек като Първанов, когото партията е създала, може да ? нанесе подобен удар“, казва Станишев. /bTV
Вашите коментари