Групата на ГЕРБ застава категорично зад въпросите и ние ще подкрепим идеята на президента. Това заяви пред Нова телевизия Цецка Цачева, председател на НС.
Задължителното гласуване няма как да преодолее корпоративния вот. Като млада демокрация като нашата, такова гласуване е необходима временна мярка, за да въведе всички граждани във вота. Ние не можем да си затваряме очите пред факта, че все по-често на последните избори гласуват само твърдите ядра. Това не е добре за стабилността на институциите, които произвеждат пряката демокрация. Затова ние искаме всеки един да вземе отношение, за да има институционална стабилност, смята Цачева.
Вчера постъпи инициативата на държавния глава за провеждане на избори, в обръщението на президента бе спомената и вероятната дата 25 октомври, напомни Цачева. Според нея след политическите консултации се очертава подкрепа на политическите сили на идеята за допитване. Разбира се всяка ПГ има различни виждания за провеждане на референдум. Очакванията на гражданството като цяло е да има референдум, обяви Цачева, позовавайки се на събраните 500 хил. подписа преди време.
Намерението за въвеждане на мажоритарен избор предвижда да има смесена система на гласуване, което ще залегне в промените на изборния кодекс, каквито Цачева е убедена, че ще бъдат гласувани в НС. "Лично аз очаквам границата за признаване валидността на допитването да бъде намалена, коментира Цачева. Сега, за да се признаят резултатите от допитването, трябва да участват над 50 на сто от последните парламентарни избори.
Вашите коментари