В тежко състояние остават трима от пострадалите в катастрофата на „Челопешко шосе“

09:44, 7 Юни 2026
В тежко състояние остават трима от пострадалите в катастрофата на „Челопешко шосе“

В тежко състояние остават трима от пострадалите при тежката катастрофа с автобус на градския транспорт на "Челопешко шосе" в София, съобщава БНТ.

Общо 8 души се лекуват в няколко столични болници. Жертвите станаха четирима, след като вчера починаха двама от тежко ранените.

При разследването стана ясно, че е имало гонка между двете коли, участвали в инцидента, които са се движили с над 150 км/ч. Шофьорите са с книжки, издадени в Чехия, където не се изисква основно образование за свидетелство за управление на МПС.

Водачите имат стаж по около година зад волана, но вече имат регистрирани нарушения на пътя. Ще се проверява и имущественото им състояние, защото са с ниски доходи, но демонстрират охолен начин на живот. Има и данни, че гравитират около групата на "Калашниците" от Ботунец, които се занимават със сводничество.

Бързата реакция на пожарникарите от службата в Кремиковци е предотвратила още по-тежка трагедия при катастрофата.

Огнеборците разказват, че автомобилът, врязал се в автобуса на градския транспорт, вече е горял вътре в превозното средство и, ако пожарът не е бил овладян незабавно, пътниците е можело да загинат в пламъците.

Пожарникарите Благой Благоев и Даниил Влахов първи пристигат на мястото на инцидента.

Благоев обясни, че екипът е чул силен удар и веднага е тръгнал към мястото на произшествието.

"Дежурството си вървеше нормално, изпълнявахме служебните задължения, докато не чухме силен гръм, трясък, нещо необичайно за района, който ни заобикаля. Излязохме по най-бързия начин, погледнахме се с колегите, излязохме на улицата и видяхме в далечината автобус от софийския градски транспорт преобърнат. Общо взето само се погледнахме, качихме се на пожарния автомобил, свързахме се и тръгнахме към произшествието", разказа той.

При пристигането си на място огнеборците се сблъскват с тежка картина - горящ автомобил, врязал се в преобърнатия автобус, и множество пострадали. В автобуса е имало и ранени пътници, които не са могли да се движат сами.

Според Влахов единият от водачите е проявил агресивно поведение непосредствено след катастрофата.

"Той започна да обикаля напред-назад, агресивен. Веднага се бяха стекли от квартал "Ботунец" доста хора. Те почнаха да го подкрепят и да се карат с него. Благодарение на полицията и на нас не се стигна до такива действия. Те бяха доста агресивни", отбеляза той.

Огнеборците са категорични, че ударът е бил изключително силен. Първоначалната им оценка още на място е била, че автомобилите са се движили с много висока скорост.

За първите жертви на катастрофата пожарникарите разказаха, че двамата индийски граждани са били открити извън автобуса в изключително тежко състояние.

"Реално погледнато ние, като отидохме, те не бяха вътре в автобуса. Единият лежеше в тревата отстрани, може би е излетял. Безжизнен. Другият беше жив, но в критично състояние. Много тежко състояние беше".

Пожарникарите са подали и първата информация към оперативния център за мащаба на инцидента, след което към мястото са насочени линейки и допълнителни екипи.

"Най-важното беше да загасим автомобила, защото ако не беше загасен автомобилът, всички вътре щяха да изгорят, а пък и не се знаеше какво ще се случи с автобуса на градския транспорт."

Влахов посочи, че ситуацията е била допълнително усложнена от факта, че автобусът е бил оборудван с газова уредба.

Според огнеборците именно бързата им реакция е предотвратила разрастването на пожара.

Вашите коментари