В Доха започнаха непреки технически разговори между САЩ и Иран

21:44, 1 Юли 2026
В Доха започнаха непреки технически разговори между САЩ и Иран

В катарската столица Доха започнаха непреки технически разговори между делегации на САЩ и Иран, съобщи Франс прес, позовавайки се на анонимен дипломатически източник. Дипломатическият процес има за цел да заздрави постигнатото временно примирие и да надгради сериозния напредък от срещата на върха в Швейцария (край езерото Люцерн), където беше подписан рамковият меморандум за разбирателство. Преговорите се водят с посредничеството на Катар и Пакистан.

Специалните американски пратеници Стив Уиткоф и Джаред Къшнър, които пристигнаха в Доха по-рано тази седмица, не участват в настоящите технически разговори на по-ниско равнище. Двамата високопоставени представители проведоха подготвителни срещи с катарските управляващи, включително с премиера шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани, за да съгласуват регионалните параметри по прилагането на меморандума. От иранска страна техническата делегация се ръководи от заместник-министъра на външните работи Казем Гарибабади, като Техеран категорично изключи провеждането на директни срещи лице в лице с американската страна на този етап.

Основните теми на експертните разговори в Катар са свързани с детайлите по изпълнението на 14-те точки от меморандума в рамките на договорения 60-дневен прозорец. Сред ключовите въпроси са постепенното нормализиране на корабоплаването и гарантирането на сигурността в Ормузкия проток, координирането на мисиите по разминиране на акваторията, както и процедурите по разблокирането на замразените ирански активи в чужбина. Разговорите протичат в условия на деликатна обстановка, след като в края на миналата седмица спорадична размяна на огън в Залива подложи на изпитание устойчивостта на мирното споразумение.

Вашите коментари