Ирански дронове удариха енергийния център Рас Лафан в Катар

14:00, 2 Март 2026

инистерството на отбраната на Катар заяви, че два ирански дрона са ударили енергийна инфраструктура в индустриалното сити Рас Лафан, ключов център за втечнен природен газ, без да причинят жертви, предаде Ройтерс.

В официално изявление министерството посочи:

"Един дрон е насочил удара към резервоар за вода, принадлежащ на електроцентрала в Месаид, а другият - към енергийно съоръжение в индустриалния град Рас Лафан, принадлежащо на компанията Qatar Energy. Всички щети и загуби, произтичащи от атаката, ще бъдат оценени от съответните органи и по-късно ще бъде публикувано официално изявление".

Рас Лафан, разположен на около 80 км северно от Доха, е домакин на големи терминали за производство и износ на втечнен природен газ, критични за световните доставки.

Цените на европейския природен газ вече скочиха с над 20% на фона на опасения от прекъсвания, свързани с ескалиращото напрежение в Близкия изток.

Вашите коментари