Турция прекъсна търговията с Израел заради войната в Газа

09:01, 3 Май 2024

Турция прекъсна всякаква търговия с Израел като наказателна мярка срещу Тел Авив заради войната в Ивицата Газа, при която са загинали над 34 хиляди палестинци, съобщава държавната телевизия Те Ер Те.

Турското министерство на търговията обяви, че мерките ще бъдат в сила, докато Израел позволи "непрекъснат и достатъчен поток"  от хуманитарна помощ за Газа.

Миналата година търговията между двете страни е била за 7 милиарда долара.

Израелският външен министър Израел Кац обвини турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че се държи "като диктатор".

Той допълни, че е възложил на външното министерство да намери алтернативи на търговията с Турция -  местно производство и внос от други страни.

Междувременно директорът на Програмата на ООН за развитие Аб-дала ад Дар-дари каза, че атаките в Ивицата Газа са причинили най-сериозните разрушения в региона от времето на Втората световна война.

"Не сме виждали нищо подобно от 1945-та - такъв интензитет за толкова кратко време и огромните мащаби на разрухата", каза регионалният директор, цитиран от ДПА..

По данни на ООН, възстановяването на Ивицата Газа би могло да продължи до 2040 година. /БНР

Вашите коментари