Пентагона призова Путин да избягва пълномащабна война

22:25, 22 Февруари 2022

Руският президент Владимир Путин все още може да избегне пълномащабна война, каза министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин във вторник в началото на преговорите в Пентагона с украинския външен министър Дмитро Кулеба, съобщават "Ройтерс" и СиЕнЕн.

"Путин все още може да избегне пълномащабна, трагична война", каза Остин на Кулеба и добави: "Ще продължим да работим в тясно сътрудничество с вас".

Преди репортери Кулеба каза: "Посланието ми е просто: Силна Украйна е най-доброто възпиране на Русия".

Остин коментира, че признаването от Русия на два сепаратистки региона в Източна Украйна като независими държави "пряко подкопава суверенитета и териториалната цялост на Украйна".

Остин каза, че "последната инвазия" в Украйна "заплашва мира и сигурността и просперитета на Украйна и на трансатлантическата общност".

Остин нарече подкрепата на САЩ за Украйна "непоколебима" в лицето на руския президент, "атакуващ самото понятие за независима Украйна".

Остин похвали "премерения отговор" на Украйна на подновената инвазия и продължаващото търсене на дипломатическо решение.

Кулеба отговори, че въпреки че е на дипломатическа мисия в САЩ, "в наши дни дипломацията означава и отбрана". /News.bg

Вашите коментари