Русия се оттегли и от меморандума за „открита суша“

08:51, 11 Юни 2021

Русия спира да прилага Меморандума за разбирателство между правителството на Руската федерация и правителството на Съединените щати по отношенията за "открита суша", съобщи Дойче веле.

За това е издадено разпореждане от руския премиер Михаил Мишустин, публикувано на в официалния интернет портала за делова информация на Русия.

Меморандумът за "открита суша" датира от 1992 г. По силата на този документ страните премахнаха понятието "затворени райони" и премахнаха ограниченията за дипломатите да пътуват по своя преценка на територията на съответната страна, в която работят, с изключение на обекти и места, изискващи специално разрешение, за да бъдат посетени. Практиката на "затворените места" беше типична за Русия по времето на Желязната завеса - тя засягаше цели градове и места, обявени от Кремъл като въпрос на национална сигурност. Чрез нея се ограничаваше движението не само на чужди граждани, но и на руснаци.

Русия съобщи за плановете си да се оттегли от меморандума през април 2021 г., след приемането на поредния пакет от американски санкции срещу Москва.

По-рано - на 7 юни, руският президент Владимир Путин подписа закон за денонсиране на Договора за открито небе, позволяващ на разузнавателни самолети да летят над територията на страните, участващи в него, следвайки специални протоколи и предварително съгласувани маршрути, без дългосрочно уведомяване. /News.bg

Вашите коментари