Новият президент на Украйна Владимир Зеленски призова ЕС да засили натиска върху Москва за прекратяване на войната в източната част на страната, информира АФП.
41-годишният бивш актьор избра Брюксел, дом на институциите на ЕС и НАТО, за първата си официална визита като държавен глава на Украйна. Той се срещна с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
По-късно Зеленски проведе среща и с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
"НАТО напълно подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Украйна, Алиансът не признава незаконното анексиране на Крим от Русия, ние осъждаме агресивните действия на Русия в региона на Черно море", обяви Столтенберг.
Зеленски призова европейските приятели на Украйна да притиснат Русия да прекрати войната.
Президентът потвърди европейския и евроатлантически курс на Украйна и благодари на ЕС за специалната роля в сдържането на руската агресия.
Запитан от журналисти дали му липсва Петро Порошенко, Юнкер отговори, че "имам нов приятел".
"Аз съм по-добър. Новият приятел е по-добър от стария", добави Зеленски.
Държавният глава обяви, че е готов да договори мирно споразумение за Донбас с Русия и да се приложат Минските споразумения.
"Готови сме да преговаряме с Русия. Готови сме да приложим Минските споразумения. Но ние първо трябва да се защитим и да станем по-силни икономически, политически и военно", каза той на пресконференция със Столтенберг в Брюксел.
Според него въоръжената агресия на Русия е голямо предизвикателство за евроатлантическата сигурност. /News.bg
Вашите коментари