В италианския град Таормина започва срещата на върха на Г7

08:01, 26 Май 2017

Днес и утре в град Таормина на остров Сицилия ще се проведе срещата на върха на Г7. Мерките за сигурност са уникални и засягат не само района на събитието, но и целият остров. Той е с площ над 25 000 квадратни километра и с население около 5 милиона души.

Таормина – известен като перлата на Йонийско море, е с древна история и е за първи път домакин на най-висшия форум на срещите от Г7. Ветеран е германският канцлер Ангела Меркел, чието присъствие датира от 2006-а година. Първо участие е за италианския премиер Паоло Джентилони, за британската му колежка Тереза Мей, за френския президент Еманюел Макрон и този на САЩ Доналд Тръмп. Премиерите на Япония и Канада Шиндзо Абе и Джъстин Трюдо вече имат участия. От страна на Европейския съюз, на разговорите ще присъстват председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и този на Европейския съвет Доналд Туск. Отделно има към 2000 делегати и още толкова акредитирани журналисти. Срещите ще се състоят в супер луксозния хотел „Сан Доменико”, които започват днес по обед. Темите засягат енергетиката, климата, сигурността, бежанците, културното развитие. На античния театър, филхармонията на Миланската скала ще изнесе концерт за участниците в събитието тази вечер. Следва прием при президента на Италия Серджо Матарела в хотел „Тимко”. Работата на Г7 приключва утре следобед. Очакват се протестни шествия. /БНР

Вашите коментари