Най-малко 24 души са загинали при възобновилите се сражения в Източна Украйна, където по-рано Киев обвини проруските сепаратисти, че са започнали нова широкомащабна офанзива.
По информация на бунтовниците 14 техни бойци и петима цивилни са загинали през последните 24 часа. Властите в Киев съобщават на свой ред за петима загинали военнослужещи.
Има данни и за двама загинали и петима ранени при обстрели в предградието на Донецк – Маринка. Украинската армия заяви, че в сряда вечерта силите на самопровъзгласилата се Донецка народна република са започнали настъпление срещу украинските позиции в района на Маринка и Красногоровка в близост до Донецк. От ДНР пък определиха твърденията като „манипулация“ и заявиха, че от двата града украинските сили извършват обстрели срещу кварталите на Донецк. Според местни жители в четвъртък сутринта обстановката в Маринка е била спокойна.
Германия е обезпокоена от наблюдаващата се ескалация на боевете в Източна Украйна. Това е заявил високопоставен представител на Берлин, който е пожелал да остане анонимен. Той е добавил, че не е ясно дали има връзка между насилието и предстоящата среща на върха на Г7, на която Русия не е поканена. Запитан дали е възможно Русия да подклажда проблемите преди срещата, германският представител е подчертал „тежките нарушения“ на примирието и определи насилието като обезпокоително.
От своя страна, президентът на Украйна Петро Порошенко предупреди за „колосалната заплаха“ от нови големи атаки от страна на проруските бунтовници. „Остава колосалната заплаха да се възобновят широкомащабните сражения от страна на руските терористични групировки“, заяви Порошенко в годишното си обръщение към парламента, като отбеляза, че повече от 9 000 руски войници се намират в Украйна.
Крехкото мирно споразумение за Източна Украйна е изправено под постоянна заплаха от провал заради действията на Киев, заяви руският външен министър Сергей Лавров. „Споразуменията, подписани на 12 февруари в Минск, са под постоянна заплаха от провал заради действията на киевските власти, които избягват да изпълняват своите задължения да установят пряк диалог с Донбас“, каза Лавров. /агенция "Фокус"
Нови жертви и сражения в Източна Украйна (ОБЗОР)
14:23, 4 Юни 2015
най-ново | най-четени
- Иран свали американски „Апачи“, извършиха първата в историята спасителна операция с морски дрон
- Петролът падна под 90 долара след оптимизъм за мир с Иран и възстановяване на трафика в Ормуз
- Главният прокурор на съда в Хага е отстранен заради обвинения в сексуално посегателство
- Доналд Тръмп беше освиркан на мач от НБА
- Ескалация и затишие: Близкият изток пред критични 24 часа 100 дни след началото на войната
- Български моряци са блокирани на кораби край Ормузкия проток
- Дипломатически совалки на фона на огън: Близкият изток между сделката и ескалацията
- Примирие под сянката на заплахи: Москва обяви прекратяване на огъня, Зеленски предупреди съюзниците ѝ
- Българин – полицай в САЩ е тежко ранен при стрелба в Атлантик Сити
- Иран въвежда нови такси в Ормузкия проток
Вашите коментари