Какви кардинални реформи следва да очакват украинците през следващите две години

20:43, 10 Декември 2014

Украйна се отказва от съветските стандарти, ще въведе медицинско застраховане, ще увеличи разходите за отбраната.

Премиерът Арсений Яценюк представи програмата за работата на новосъздаденото правителство за следващите две години. Тя е насочена изцяло към членството на Украйна в ЕС и преминаване от съветски към европейски стандарти на продукцията.

Едни от най-сериозните реформи са медицинското застраховане, пет процента от годишния БВП за нуждите на отбраната, трикратно намаляване броя на данъците и пазарни цени на енергоносителите при запазване на системата за субсидиране.

Заседанието се отлага с три часа и половина, а премиерът Яценюк в началото маха очилата и си търка очите. Програмата, която държи в ръцете си, е писана през нощта и дописвана сутринта. По-голямата част от това, което е в папката с реформите, е написано по европейски примери.

„В Украйна ще бъде въведено медицинско застраховане. Пълноценно медицинско застраховане. В страната няма безплатна медицина, това е лъжа“ – казва Яценюк.

Украйна отваря митническата граница за лекарства от ЕС, САЩ и още няколко световни лидера. Те няма да преминават сертифициране в Украйна – според Яценюк това води само до корупция. А и като цяло през следващата година правителството ще се опита да промени стандартите на цялата украинска продукция на европейски – те са около 15 хиляди.

Украйна се отказва от руски и съветски ГОСТове и стандарти, – подчертава премиерът.

Арсений Яценюк заяви, че дефицитът на „Нафтогаз Украйна“ тази година е достигнал 110 милиарда гривни и това е почти двойно повече от дефицита на държавния бюджет. Затова в цените на енергоносителите трябва да бъдат въведени прозрачност и ред.

„Ние ще вдигаме до пазарно ниво всички енергийни цени и тарифи, като едновременно обезпечаваме субсидии за тези, които трябва да ги получат“ – уточни Яценюк.

Заради войната в Източна Украйна парите за армията сега вече няма да се отделят на остатъчен принцип.

„Поставихме си доста амбициозна цел – до 5% от БВП трябва да бъдат насочвани за националната сигурност, отбраната и правоохранителната дейност“ – подчерта премиерът.

Дребният и средният бизнес в продължение на две години няма да бъдат проверявани от данъчната служба. Също така ще бъде намален и броят на данъците.

„В парламента се внасят за разглеждане промени в Данъчния кодекс – намаляваме броя на данъците от 22 на 9″ – уточни Яценюк.

Министър-председателят се надява, че след това решение голяма част от сивите заплати ще бъде легализирана. В противен случай привържениците на заплати в плик следва да очакват доста по-сериозно наказание, отколкото досега.

За упражняване на контрол върху чиновниците ще бъде създадено Антикорупционно бюро.

Цялата правителствена програма за действие е планирана за две години. Тя ще бъде представена в парламента и ще бъде подчинена само на една цел.

„Нашата крайна цел е членството на Украйна в Европейския съюз“ – отбеляза Яценюк./ukrainadnes.com

Вашите коментари