Американският президент Барак Обама заяви след срещата на върха ЕС-САЩ, че светът е "по-сигурен и по-справедлив, когато Европа и САЩ са солидарни".
"САЩ и Европа са обединени" в украинската криза и "Русия е сама", допълни Обама на пресконференция. Москва "си прави криви сметки" като мисли да прокара пропаст между САЩ и ЕС, уточни Обама след срещата, която продължи малко повече от един час, с президента на Европейския съвет Херман Ван Ромпой и председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
Обама счита, че украинската криза показва "необходимостта Европа да разнообрази източниците си на енергия" в момент, когато е твърде зависима от руския газ.
Американският президент, който участва в среща на върха по ядрените оръжия и на срещата на Г-7 в Хага в понеделник и вторник, трябва да се срещне с генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, след което да произнесе реч за трансатлантическите отношения в Брюксел.
Утре той ще бъде в Рим, за да се срещне с папа Франциск. /АФП-БГНЕС
Вашите коментари