МВР, ГДБОП и Инспекцията по труда предупреждават за нова вълна от онлайн измами

12:58, 25 Юли 2026
МВР, ГДБОП и Инспекцията по труда предупреждават за нова вълна от онлайн измами

Нова опасна вълна от фишинг измами използва имената на ключови държавни институции, банки и популярни финтех платформи, предупреждават от МВР, ГДБОП и Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“. Злоумишлениците разпространяват фалшиви съобщения с цел кражба на лични данни, банкова информация или инсталиране на злонамерен софтуер върху устройствата на жертвите.

От МВР алармират за зачестили сигнали за фалшиви електронни фишове и глоби от името на „Пътна полиция“. Измамните съобщения се разпространяват чрез имейл, SMS или приложения като Viber, като най-често се изпращат от чуждестранни номера с кодове +63 и +44. В тях се съдържа линк към фалшив уебсайт, копиращ визуално електронния портал на вътрешното министерство. От МВР категорично подчертават, че не изпращат уведомления за глоби от чужди номера, и напомнят, че проверки за неплатени фишове се правят единствено през официалния портал на министерството.

Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) отчита и ръст на измамите от името на платформата Revolut. Извършителите се представят по телефона или в имейли за служители на фирмата и подканват потребителите да предоставят пароли, кодове за сигурност или да преведат пари по т.нар. „служебни сметки“ – често под претекст за превалутиране на средства заради предстоящото въвеждане на еврото. От киберполицията напомнят, че служители на финансови институции никога не изискват конфиденциална информация по телефон или чат, и съветват при съмнение разговорът да се прекратява незабавно.

За злоупотреба с наименованието си предупреди и Главната инспекция по труда. От агенцията призовават гражданите да не отварят съмнителни прикачени файлове и уточняват, че официалната им кореспонденция се осъществява само от имейл адреси с домейн @gli.government.bg. В сила остават и предупрежденията за фишинг атаки от името на големи търговски банки, които подканват към актуализация на данни през фалшиви линкове.

Вашите коментари