Европрокуратурата даде на съд консултант за измама с евросредства

11:03, 22 Юни 2026
Европрокуратурата даде на съд консултант за измама с евросредства

Европейската прокуратура в София внесе обвинение в Софийския градски съд срещу консултант по проект, финансиран с европейски средства. Той е заподозрян в измама, свързана с проект за стоматологична помощ в малък град в Бургаска област.

Случаят е свързан със зъболекар, който планирал да открие стоматологичен кабинет, за да подобри достъпа на местните жители до здравни услуги. За подготовката на документите за кандидатстване по европейска програма той наел консултант, който трябвало да изготви заявлението за финансова подкрепа, включително за закупуване на медицинско оборудване.

По изискване проектното предложение е трябвало да включва три оферти. Според разследването обаче консултантът е използвал една фалшифицирана оферта. Зъболекарят е подал документите до компетентните органи, без да знае за нередността.

Проектът е бил за финансиране в размер на 97 000 евро. От тях 90% е трябвало да бъдат осигурени от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, а останалите 10% – чрез национално съфинансиране.

Средствата не са били изплатени, тъй като Държавен фонд „Земеделие“ е установил, че една от приложените оферти е фалшифицирана.

Ако бъде признат за виновен, обвиняемият може да получи наказание лишаване от свобода от една до шест години, както и глоба между 1000 и 5000 евро.

Редактор: Стефан Коев

Вашите коментари

най-ново | най-четени