Служители на СДВР и Софийската районна прокуратура неутрализираха организирана престъпна група, специализирана в извършването на имотни измами в столицата. При мащабната специализирана акция са арестувани деветима души, сред които бивш столичен нотариус с отнети права и криминално проявено лице с множество сходни прояви. По време на обиските в жилища, автомобили и офиси разследващите са открили чужди лични карти, нотариални актове и документи за девет вече прехвърлени имота. Според прокуратурата потенциалната имотна облага от престъпната схема е щяла да надхвърли пет милиона евро.
Сериозна загриженост предизвиква фактът, че в дома на бившия нотариус са намерени оригинални актове, за които се предполага, че са откраднати или присвоени от държавния архив на бившия Нотариат. Тези документи са изключително опасни, тъй като не притежават дигитален или физически еквивалент за сравнение в Службата по вписванията, което улеснява манипулациите. До момента са повдигнати официални обвинения на четирима от задържаните, като те са с прокурорско задържане до 72 часа, а съдът предстои да разгледа искането за постоянното им оставяне в ареста.
Вътрешният министър Иван Демерджиев похвали успешното взаимодействие между МВР и прокуратурата и определи операцията като „акция с продължение“, изразявайки очакване разследването да стигне до най-високите нива на престъпната мрежа. Ръководството на СДВР от своя страна призна, че имотните измамници се възползват от съществуващи празноти в законодателството, което изостава спрямо новите им методи. Властите призоваха гражданите за по-голяма бдителност и активно подаване на сигнали, за да се гарантира пълното разплитане на схемата.
Вашите коментари