Правителството спира предоставянето на въоръжение от Българската армия за Украйна.
Това заяви премиерът Румен Радев в началото на днешното заседание на Министерския съвет.
По думите му България вече е дала достатъчно, а страната продължава да понася социално-икономически последици от войната.
Радев посочи, че кабинетът е убеден, че мирно решение няма да бъде постигнато с военни средства.
Кабинетът настоява за дипломатически подход
Премиерът отново призова за всеобхватен и реалистичен подход към войната в Украйна.
Според него усилията трябва да бъдат насочени към дипломатическо решение.
Радев заяви още, че реалната инвестиция в европейското бъдеще на България е укрепването на върховенството на правото, демократичните институции и отбранителните способности на Българската армия.
Той противопостави тези приоритети на ново предоставяне на средства и въоръжение за войната.
Позицията беше заявена и от военния министър
Ден по-рано министърът на отбраната Димитър Стоянов обяви, че България не предвижда предоставяне на повече въоръжение на украинската армия.
Той заяви, че войната няма да бъде решена на бойното поле и че е време да се търси справедлив мир.
Стоянов посочи, че според него Украйна има нужда от повече хора, а не от повече оръжия.
Така кабинетът очерта промяна в досегашния подход към военната помощ.
Политически спор за решението
Темата вече предизвика реакции от партии, които настояват, че решенията за военна помощ са били вземани от Народното събрание и не могат да бъдат отменяни само с изявления на изпълнителната власт.
Критиците на решението твърдят, че спирането на военната помощ изпраща лош сигнал към съюзниците на България в ЕС и НАТО.
От правителството обаче поставят акцент върху нуждите на българската армия и върху тезата, че страната не трябва да отслабва собствените си отбранителни способности.
Какво остава неясно
Към момента не е обявен конкретен правителствен акт, с който се прекратява предоставянето на въоръжение.
Не е уточнено и дали решението засяга само директни доставки от наличностите на Българската армия, или и други форми на военно-техническа помощ.
Неясно остава и как кабинетът ще действа, ако има вече приети парламентарни решения или поети международни ангажименти.
Тези въпроси вероятно ще станат част от политическия дебат в парламента.
Фокус върху българската армия
Радев постави акцент върху модернизацията и укрепването на Българската армия.
Правителството заявява, че ще насочи усилията си към отбранителните способности на страната, вместо към нови доставки за Украйна.
Така темата за военната помощ се връща в центъра на вътрешнополитическия спор — между подкрепата за Киев, задълженията към съюзниците и състоянието на българската отбрана.
Редактор: Стефан Коев
Вашите коментари