ПП-ДБ взеха папката с втория мандат от президента и я върнаха празна

15:09, 27 Март 2024

Президентът Румен Радев връчи втория мандат за съставяне на правителство на ПП-ДБ, а те от своя страна върнаха веднага папката... празна.

"За съжаление, първият мандат беше провален, защото ГЕРБ-СДС не си спазиха уговорката", отбеляза съпредседателят на коалицията ПП-ДБ Кирил Петков, като отбеляза, че те отново предлагат акад. Денков за премиер с втория мандат. 

"Ние дадохме втора възможност да поправят грешката си от ГЕРБ-СДС, за съжаление предстоят избори. Давам формално папката с ясното съзнание, че тя ще бъде върната", посочи Петков.

"Връщам мандата неизпълнен", каза веднага Николай Денков, като отбеляза пред държавния глава, че няма подкрепа за реформите.

"Коалицията ГЕРБ-ДПС всъщност иска избори и това е резултат от тяхното желание. Оттук нататък за съжаление българските граждани отново ще трябва да решат накъде да продължим, каза Денков. Постна пица или европейски път за България, в който доходите се увеличават, добави Денков.

Според него преговорният процес е бил провеждан проформа от ГЕРБ с ясното съзнание, че се задават предсрочни избори.

На свой ред президентът упрекна ПП-ДБ, че с промените в конституцията са оставили президентската институция с вързани ръце, относно избора на кандидат за служебен премиер.

Румен Радев обяви, че е останал крайно учеден от новината за подадената оставка на зам.-обмудсмана на републиката Елена Чернева - Маркова.

"Как така изведнъж г-жа Маркова реши да си подаде оставката. Аз истински се учедих – имало ли е натиск?", попита зържавният глава.

Дотук се стигна след като първият мандат за съставяне на правителство с кандидат за премиер Мария Габриел приключи неуспешно преди ден, след като парламентът гласува решението с 226 гласа "за", без "против" и един "въздържал се" (бойко Рашков от ПП-ДБ). /БНР

Вашите коментари