Хората трябва да гласуват с категорично „Не” на референдума за въвеждане на електронно гласуване, който ще се проведе на 25 октомври заедно с местните избори. „Това допитване е поредният опит за политически машинации на парламентарно представените партии. В интерес на истината трябва да се променят точно три текста в Изборния кодекс, за да се въведе компютърният вот. Проблемът е, че трябваше някой в Народното събрание наистина да го иска, вместо да се налага да се харчат милиони държавни средства в организирането на референдум. Сега той само ще обърка допълнително хората и ще им създаде допълнителни грижи покрай гласуването за местна власт”, изтъкна Ангелов.
Според него България е единствената страна в Европа, вероятно и в света, в която със закон е въведено задължение в агитационните материали за избори изрично да се упоменава, че купуването и продаването на гласове е престъпление.
„Ако все още трябва да напомняме това на хората, за какво електронно гласуване говорим? На всеки вот у нас има по 200 хиляди невалидни бюлетини. Това е резултат от най-обикновена неграмотност. Той няма да се промени от евентуалната възможност да гласуваме с компютър. Докато в центъра на София разни хора обикалят с каруци, няма смисъл да говорим, че сме дорасли като общество за електронния вот”, сподели Ангелов.
Той изрази мнение, че техническите промени в администрирането на избори няма да решат проблема с разочарованието и недоверието на хората в политиката като цяло. „Смисъл от дистанционното електронно гласуване би имало само в комбинация със задължителното гласуване. Референдум за второто обаче няма да се провежда, след като въпросът за него отпадна по настояване на депутатите”, отбеляза още Ангелов.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Платена публикация
Вашите коментари