Президентът свиква КСНС през февруари по повод финансирането на стратегическите приоритети на България чрез механизмите на ЕС и Договора за партньорство с ЕК за периода 2014-2020 г.
Това стана ясно на отчета на държавния глава по повод 2 години от встъпването му в длъжност.
Плевнелиев обяви, че в изминалата година на остро противопоставяне той е останал обединител на нацията и отчете „годината на гражданската енергия” с поглед към „годината на отговорните решения”
Митът, че политическата класа в България трябва да бъде изметена, че е необходима коренна промяна в системата и рестартиране, е особено опасен, заяви той. Решението за България не е през нова доза революции, месии и популисти, а чрез работещи институции.
Плевнелеив отчете 2013 г. като „годината на гражданската енергия”, която по думите му ще помогне 2014 г. да се превърне в година на отговорните решения”.
Според държавния глава изходът лежи в отговорните решения, а самият той не подкрепя конкретни личности в политическия живот. „Ако подкрепях определени политически субекти, бих бил президент-разединител. Направих обратното – подкрепих гражданското общество в неговите искания. Президентът е обединител на нацията, не на управляващите, на една или друга партия”, посочи държавният глава.
Гражданите срещу автобусите
Първите две години от моя мандат преминаха под знака на особено големи предизвикателства, с които се сблъскахме за първи път в нашата най-нова демократична история, а именно: най-тежката световна икономическа и финансова криза, бяхме свидетели на опит да се сблъскат не идеите, а гражданите и автобусите, както и за изкуствено налагане на разделение на обществото, започна Плевнелиев.
„Беше година на масови протести, три правителства, два парламента и силен миграционен натиск. Безспорно 2013 г. е годината на гражданското общество в България. С действията си гражданите показаха, че се заражда нова съзидателна енергия. Днес гражданската енергия е навсякъде и зависи от всички нас, да я използваме градивно, в интерес на нацията. Протестите наложиха дебата за справедливостта в държавата и чувствителността на обществото към действията на политиците”, отчете държавният глава.
Комбинация от кризи
В отчета си Плевнелиев обърна внимание и на тежката икономическа обстановка и комбинацията от кризи. „Фалираха банки, държави, поставиха се под въпрос основни ценности”, той, описвайки комбинацията от кризи - вълна от протести, терористичен акт на родна земя, силен миграционен натиск, най-силно противопоставяне и реваншизъм между политическите лидери.
Функционирането на пазарната икономика е затруднено от корупцията, олигархията и монополите. „Това са пречка пред инвестициите. Нуждаем се от ефективни и независими регулатори”, заяви държавният глава. „Политиците трябва не да командват и кадруват съдебната система. Важно е те да заработят за народа, а не за себе си”, добави той.
„Трябва да бъдем равни с другите европейски народи. Трябва да оздравим българската демокрация, като докажем на себе си и на света, че сме достойни и силни да променим отечеството си и да гарантираме демократичността.
Държавата трябва да застане зад своето общество”, посочи той. По думите му - бедността не е диагноза и не е присъда. Това, че сме най-бедни в ЕС не означава, че винаги ще е така. Двигателите на растежа са както знаем , инвестициите, експортът и потреблението. „Заради кризата, потреблението и инвестициите вече шеста година остават на ниски нива, а някои непремерени действия на политиците могат допълнително да демотивират потребителите и инвеститорите”, каза Плевнелиев.
Без доверието
Като най-тежък проблем, който трябва да бъде преодолян той разпозна липсата на доверие. „Искането на хората за морал в политиката може да е закъсняло, след толкова много разочарования в годините на прехода, но днес и за в бъдеще то е безспорно. Най-тежкият дефицит днес, най-сериозният проблем, който трябва да преодолеем, е липсата на доверие. Ниското доверие на гражданите затормозява работата на институциите, подкопава основите, на които е изградена държавата, и дава храна на някои от най-уродливите явления в съвременния свят, на които станахме свидетели през годината – ксенофобия, псевдопатриотизъм, безпардонен популизъм, реваншизъм, използване езика на омразата и политически инженеринг, включително и чрез поставяне под въпрос на европейската посока и демократични устои на държавата, както и на основни национал и ценности като толерантност, етно-религиозен мир, уважение към различния и други”, заяви Росен Плевнелиев.
Според държавния глава е важно сега политиците да заработят за народа, а не за себе си. /btvnews.bg
Вашите коментари