Стотици българи се събраха на историческата местност Оборище, над Панагюрище, за да отдадат почит пред първите български депутати, които преди 146 години взеха решение да възстановят българската независимост и държавност с въстание.
"Дойдохме, за да покажем на децата какви са били събитията по време на Априлското въстание, защото те трябва да знаят и да помнят какво се е случило, въпреки че се опитват да го изтрият от всякакви учебници по история";
"За нас е важно да помним техния подвиг и да следваме техните стъпки, за да може България днес да бъде свободна и независима държава", заявиха двама от дошлите на Оборище пред БНР.
В историческата местност Оборище над Панагюрище днес се провежда национален събор-поклонение по повод 146-ата годишнина от Априлското въстание. Това е и заключителната част от тържествата, посветени на априлската епопея
По традиция на този ден стотици българи от страната преминават стръмните средногорски пътеки, за да отдадат почит пред паметника на Априлци в местността Оборище.
Мястото, на което първите български депутати преди 146 години, вземат съдбоносното решение да въстанат срещу Османската империя. За панагюрци, мястото е свещено, защото историята е отредила то да се превърне в символ на българския парламентаризъм, в недостижим връх и пример за това как се служи на отечеството и как се отстоява националната кауза и идентичност.
Тържествата ще продължават с празнична програма до късния следобед.
Вашите коментари