Българското правителство да инициира процес на спиране на действието на Регламента от Дъблин.
За това настоява КНСБ в отворено писмо, разпространено и до медиите, с позицията си по бежанската вълна и криза, която заплашва страната ни.
Именно спирането на Дъблинското споразумение за прием и регистрация на мигранти е първата крачка, която според КНСБ, българските власти трябва да предприемат на европейско ниво, тъй като този механизъм очевидно не е нито справедлив, нито солидарен за държавите членки. В този дух КНСБ категорично подкрепя декларацията на Европейската конфедерация на профсъюзите в искането за отпадане на Регламента от Дъблин.
Освен това от синдиката настояват страната ни да бъде призната и включена сред държавите-членки от първа линия, които посрещат бежанската вълна и да й бъде предоставена непосредствена подкрепа, вкл. обучени кадри и специална техника за охрана на границата.
Синдикалистите искат да се отпуснат допълнителни финансови ресурси от Европейският фонд „Убежище, миграция и интеграция" 2014-2020 за техническа и специализирана кадрова подкрепа, и за интеграция на бежанците на територията на страната ни.
От КНСБ посочват и че българското правителство не трябва да приема предложението за въвеждане на постоянен квотен механизъм за преразпределение на бежанците между държавите членки.
В позицията си Конфередарията на синдикатите посочва и спешни мерки, които българските власти трябва да предприемат на национално ниво.
Сред тях са приемане на Годишен план за действие по изпълнение на новата Национална стратегия в областта на миграцията, приета през юни месец от МС, както и създаване на специализирана институция за управление на миграционните процеси, която да обедини пръснатите сега функции сред много органи.
Освен това от синдиката настояват за законови мерки за предотвратяване на трафик на хора, които са жертва на военни конфликти, като се приложат най-сурови наказания за лицата, които чрез т.нар."каналджийство" се облагодетелстват.
От КНСБ смятат, че ще е удачно и нормативните разпоредби в областта на миграцията, разписани в момента в различни закони, правилници и наредби, да бъдат обединени в един нов закон.
КНСБ декларира, че ще подкрепи всички усилия на българските институции в борбата им срещу трафика на хора и категорично осъждат това пагубно явление.
„Изграждането на огради няма да спрат отчаянието на хората и решението не е в спирането на потока, а в управлението му", заявяват синдикатите. /news.bg
Вашите коментари