Хиляди се стекоха в патриаршеската катедрала "Св. Ал. Невски" в столицата, за да отдадат последна почит на първия демократично избран президент на България (1990-1997 г.) д-р Желю Желев.
България днес скърби и се прощава с демократа - обединител на нацията, предаде репортер на БГНЕС.
Поклонението пред тленните останки на президента Желю Желев започна преди обед. По червения килим 8 гвардейци внесоха ковчега с тленните му останки. С военни почести и траурен камбанен звън тялото на президента Желев бе внесено и положено в патриаршеската катедрала. Тук вече се бяха събрали и много хора, сред които и бивши и настоящи държавници. Откритият ковчег, обсипан с бели цветя бе положен в храма. Дъщерята на президента Станка не се сдържа и избухна в сълзи.
Опелото бе отслужено от Негово Светейшество Българският патриарх Неофит, който се помоли за упокоение душата на президента. В днешния ден, когато цяла България е в траур, прекланяме глава пред личността на един човек, който с честността си, с добротата и скромността си, постави пример за всички нас в най-новата история на страната - държавникът, демократ, философът и човекът Желю Желев, който мислеше винаги като обединител на нацията, каза главата на православната ни църква. Той подчерта, че президентът Желев показа на всички ни своята справедливост и загриженост към народа, църквата и отечеството.
С дълбока тъга и преклонение изпращаме в неговия вечен път президента Желю Желев. Уважаваният философ, политик и демократ си отиде неочаквано и скромно, както бе живял, каза в словото си сегашният президент Росен Плевнелиев. Той отбеляза и че ще помним д-р Желев като един от най-смелите и сърцати борци за свобода и демокрация, като символ на мирния преход.
Поклонението пред тленните останки на първия български президент събра на едно място политици от различни политически сили, сегашни и бивши управници. Президентът Петър Стоянов (1997 г. - 2002 г.), който бе избран след мандата на Желю Желев бе категоричен, че мястото на Желю Желев в българската история е запазено. Петър Стоянов припомни, че в миналото президентът Желев отказа да се нареди сред интелектуалците на трапезата на властта, посочи и дейността на президента Желев като политик, естествен първи председател на СДС. "И президент, който първи и със сериозна непоколебимост формулира цивилизационната задача на България – да се върне в семейството на европейските народи", подчерта той.
Президентът Желев беше от хората, които дадоха посоката на демокрацията, каза президентът на България Георги Първанов (2002-2012). "Той устоя дори на критиките, на хулите в собствените си среди, в собствената си формация, за да може да се запази този мирен, демократичен преход", посочи Първанов.
Диалогичността на първия български президент, търпението и скромността му отбеляза и бившият премиер Симеон Сакскобургготски. Той лично ще го запомни с тази негова скромност най-вече. Днес Сакскобургготски си спомни и как Желев го е посрещнал след 50 – годишно изгнание. Настоящият премиер Бойко Борисов отбеляза, че начинът, по който го изпраща народът, както го обича, е пример как трябва всички да живеят и управляват.
Председателят на ДПС Лютви Местан подчерта, че след избирането му за президент, Желев успя да се издигне до висотата да бъде президент на всички български граждани. Един истински обединител на нацията, каза за Желю Желев Лютви Местан. Той допълни, че ако има български политик, за когото без съмнение може да се каже,че сам по себе си символизира демокрацията – това е точно д-р Желев. "Един огромен ум и учител по политика, учител по решителност и по толерантност едновременно", подчерта Местан.
Като истински народен президент, който нито за миг не се поблазни да използва властта за лично облагодетелстване ще запомни Желю Желев председателят на 36-то НС (1992-1994) Александър Йорданов. Той мисли, че първият президент се опита да преведе страната и успя между крайностите на политическите страсти и с ясен поглед към европейското бъдеще.
Еврокомисарят Кристалина Георгиева каза, че президентът Желев е човек, който в ума си, в сърцето си е преди всичко български демократ – бащата на демокрацията у нас.
Трима президенти присъстваха на поклонението – албанският Буяр Нишани, косовският - Атифете Яхяга и македонският Георге Иванов. Да почете паметта на президента Желев, бе дошъл и бившият президент на Румъния Емил Константинеску.
Македонският президент каза, че огромна, историческа е ролята на президента Желю Желев, който допринесе за международното признаване на Република Македония. Според него Желев подтикнал други лидери в региона, а и по света да сторят същото.
Поклонението пред тленните останки на президента Желев ще продължи до късния следобед, за да могат всички, които искат да отдадат последна почти към първия български демократично избран президент, да го направят.
Днес е Ден на национален траур в памет на първия демократично избран президент на България Желю Желев. Той най-вероятно ще бъде погребан в Боянските гробища близо до дъщеря си Йорданка, тъй като близките му са пожелали погребение в тесен семеен кръг.
Вашите коментари