Чешкият археолог Мирослав Попелка и колегите му са попаднали на уникална бронзово-керамична скулптура по време на разкопки край село Отроков до град Злин в югоизточна Моравия.
Находката е направена по време на проучвания на площадката, където предстои изграждането на нова чешка автомагистрала D55. Артефактът е открит на дълбочина около два метра. Малката статуя най-вероятно датира от ранната бронзова епоха и принадлежи към т.нар. Лужишка култура. Предполагаемата ? възраст е около 3200 години.
За Чехия това е първата по рода си археологическа находка, подчертава Попелка. Статуетката е с височина около 12 см и наподобява по форма мъжко тяло. Някои от детайлите са отчупени, но все пак, носът е добре изразен. В центъра на торса пък има бронзова украса... пълният текст>>>
Вашите коментари