Първият български телекомуникационен спътник полита в Космоса на 15 юни

22:28, 19 Май 2017

На 15 юни се очаква в Космоса да бъде изстрелян първият български телекомуникационен спътник.

Той ще бъде изведен в орбита с ракета, разработена от компанията на Илон Мъск, от военновъздушната база в Кейп Канаверал.

Дължината на апарата, заедно със слънчевите панели, е 25 метра, а теглото – около 4 тона. Той ще осигурява телекомуникационни услуги в Европа и части от Азия и Африка.

„Проектиран е за живот минимум 20 – 25 години, толкова може да издържи в Космоса без никакви проблеми. Животът му е ограничен единствено от наличието на гориво на борда, с което той прави корекции на орбитата си“, обяснява доц. Петър Петков, който е сред българските специалисти в проекта, разработван вече 12 години.

След изстрелването, на сателита ще е нужна около седмица, за да заеме позицията си в Космоса и още месец – за да започне да изпълнява задачите си.

Движението му ще е в синхрон с въртенето на Земята, за да покрива една и съща територия върху нея. /bTV

Вашите коментари

най-ново | най-четени