Болката има „мъжки“ и „женски“ механизми на възникване

20:55, 1 Юли 2015

Физиологично мъжките и женските индивиди се различават доста повече, отколкото е прието да се смята, или поне така стоят нещата при мишките.

Изследователи от Университета Макгил и Университета в Торонто са открили, че при женските и мъжките мишки възникването на сигналите за болка започва в различни клетки.

Болката ни казва, че нещо с нас не е наред, а причина за болката може да е някакво заболяване, инфекция, възпаление. Затова няма нищо чудно, че имунната система участва в генерирането на усещанията за болка. В нервната ни система обаче липсват имунни клетки (макар че тук може да се припомни скорошното съобщение за това, че в мозъка са открити елементи на лимфната система, по които се движат имунните клетки). В мозъка ни обаче има набор от спомагателни клетки,... пълният текст>>>
 

Вашите коментари

най-ново | най-четени