България да се включи в нов транспортен коридор, който тръгва от Иран и минава през Армения и Грузия.
Темата е станала част от разговорите между българския министър-председател Бойко Борисов и вицепрезидента на Ислямската република Есхак Джахангири, съобщи БТА.
Предложението е определено от Борисов като „изключително интересно” по време на дадения от двамата брифинг.
По думите му страната ни може да поеме през пристанищата във Варна и Бургас такъв транспортен коридор и по инфраструктурата, която имаме, да се стигне до цяла Европа. В този коридор влиза не само превоз на товари, на стоки, но и на газ, добави премиерът.
От българска страна е изразена готовност за участие в новия транспортен коридор и е поет ангажимент след две седмици експерти да посетят България, за да бъдат обсъдени подробностите.
Същевременно иранският посланик в България Абдола Норузи заяви, цитиран от иранската медия Mehr, че сътрудничеството между Техеран и София за стартиране изграждането на транспортен коридор Персийски залив - Черно море се разглежда като стратегически път между Иран и Европа. Според него този проект дава достъп на Иран до Стария континент.
Той определи като „отлични” отношенията Техеран - София, допълвайки, че най-благоприятните условия в двустранните отношения между двете страни са настъпили със сформирането на „съвместна комисия”.
По думите му посещението на най-високопоставения официален представител на България е показател за „най-добрия статут в отношенията”.
Норузи припомни, че иранско-българската комисия проведе заседание през март след седемгодишно прекъсване.
Той очаква засилване на сътрудничеството в областта на инвестициите и трансфера на технологии.
Борисов отбеляза още, че днес са разговаряли и за ядрената енергетика - за възможностите, които има България като потенциал, включително с реактор. Днес следобед ще има разговори между енергийните министри, на която те ще обсъждат по-подробно темата.
Малко по-рано днес в културно-историческия комплекс „Саадабад” се проведе официалната церемония по посрещането на премиера Борисов, който е на официално посещение в Ислямска република Иран.
Вашите коментари