ДО:
Г-Н ИВАН ПОРТНИХ
КМЕТ НА ОБЩИНА ВАРНА
Г-Н ТОДОР БАЛАБАНОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
ВАРНА
ЧЛЕНОВЕТЕ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
ВАРНА
Уважаеми г- н Кмете,
Уважаеми г-н Председател на Общинския съвет,
Уважаеми дами и господа общински съветници,
За пореден път силният дъжд във Варна придоби измеренията на природно бедствие.
И за пореден път причината за това не са интензивността и количеството на валежите, а плачевното състояние на инфраструктурата в града. Булевардите и улиците са в плачевно състояние. Там, където е извършван скъп и прескъп ремонт, включително и на основни булеварди и улици, качеството на изпълнението му е катастрофално - новоасфалтираните булеварди и тротоарите са нагънати, напукани и пропадащи. И то след първия дъжд.
Уличната канализация явно не се поддържа в състояние, позволяващо да изпълнява основните си функции - да отвежда дъждовните води.
Господин Портних:
1. При възлагане на обществени поръчки се определят параметри на изпълнение. Възложителят (в случая Община Варна) дава техническо задание за изпълнението. Лицата, които определят заданията имат ли необходимото техническо образование и опит? Има ли комисии, които да дават становище преди възлагане на обществените поръчки? Има ли хидро-техническа експертиза и препоръки при възлагането на обществените поръчки?
2. При разрешаване на ново строителство (включително и в годините назад), и присвояване на нови урбанизирани територии, как се решава проблемът с подземната инфраструктура и отвеждането на дъждовната вода? Още с урбанизирането на дадена територия трябва да има ясни доклади за водосбора от дъждовни води. Има ли такива доклади, и ако ги няма каква е причината за това?
3. Ще понесе ли някой ПЕРСОНАЛНА отговорност за некачественото изграждане, ремонт и поддръжка на инфраструктурата на гр. Варна? И под «някой» не визираме хигиенистките в Общината или работниците, работещи по изпълнението на инфраструктурните проекти, а някой на отговорен пост в Общинската администрация, чието немарливо изпълнение на служебните му задължения по изработване на техническото задание, подбора на изпълнител, текущият и последващ контрол на изпълнението е в основата на това вече традиционно безобразие при всеки по- силен валеж?
4. Ще бъде ли извършена ревизия на възложените обществени поръчки в областта на инфраструктурните проекти, включително и относно качеството на изпълнението, и ще бъдат ли предприети адекватните мерки за отговорност на виновниците за плачевното състояние на уличната мрежа?
5. Вярно ли е, че вследствие на наводненията по новостроящият се булевард “Васил Левски” са унищожени строителни материали на значителна парична стойност? И ако е вярно - за чия сметка ще бъде тяхното повторно набавяне?
6. За кое от горе-изброените въпроси са Ви нужни 100 млн. лева, г-н Кмете?
Демократична България
Васко Василев, председател на ПП „Демократи за силна България” – Варна
Нелко Начев, председател на ПП „Да, България” - Варна
Вашите коментари