Здравният министър посети днес Инфекциозната болница в столицата. Тя е разговаряла с директора на болницата Татяна Червенякова, както за течащия в момента ремонт на болницата, така и за настанените в лечебното заведение.
От Червенякова, министър Андреева е научила, че в болницата са настанени три деца бежанци от Сирия, заразени с гастроинтестинална инфекция. Децата са стабилизирани и скоро ще бъдат изписани. В същата болница са лекувани и бежанци, болни от Хепатит А. Става въпрос за млада жена и дете. Заразата е констатирана след като те са пристигнали в България и по инкубационния период на болестта е изчислено, че те са били заразени още в Сирия. Те вече са изписани.
За последните два месеца общо 11 бежанци са лекувани в Инфекциозната болница, като по-голямата част от тях са дошли от лагера в Елхово. В болницата не са били приемани бежанци, болни от сифилис или от СПИН, както се тиражира в медиите, съобщи проф. Червенякова. За лечението на бежанците плаща НЗОК, те получават регистрационни карти и вече имат здравно осигуряване, уточни директорът на болницата.
Здравният министър подчерта за пореден път, че е против отмяната на забраната за тютюнопушенето на обществени места и държи това да не се случи. Тя обясни и, че вече е разпоредила проверка по случая с починалата в Габрово родилка
Тя коментира и проблемите с лечение на някои онкоболни. "За онкоболните ще има пари и касата ще има пари за заплащане на тяхното лечение, аз не виждам да има проблем. За всички онкоболни ще има средства, с които да бъдат лекувани", заяви Андреева. /БГНЕС
Вашите коментари