Тръмп обяви споразумение за поетапно разоръжаване на ХАМАС

09:09, 31 Юли 2026
Тръмп обяви споразумение за поетапно разоръжаване на ХАМАС

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че ръководеният от него „Съвет за мир“ е постигнал споразумение за пълно разоръжаване на ХАМАС и останалите въоръжени групировки в Ивицата Газа.

По думите му договореното е ключов етап от изпълнението на американския план от 20 точки за прекратяване на конфликта. Разоръжаването трябва да се извършва поетапно и да върви паралелно с изтеглянето на израелските сили от Газа.

Предвижда се международни стабилизационни сили да работят съвместно с нова палестинска полиция. Управлението на територията трябва да бъде поето от нова палестинска администрация, подкрепяна от „Съвета за мир“.

Върховният представител за Газа Николай Младенов потвърди, че след месеци на трудни преговори е постигната договореност. Той предупреди, че решаващи ще бъдат изпълнението на споразумението и контролът върху процеса на разоръжаване и изтегляне.

Остават обаче съществени разногласия. Представител на ХАМАС определи документа като проект и заяви, че групировката няма да предприеме действия по разоръжаването, преди израелските войски да се изтеглят от Ивицата Газа.

Според източник, близък до ХАМАС, тежките оръжия трябва да бъдат поставени под контрола на палестинска администрация, а не да бъдат предадени на Израел. Не е ясно какво ще се случи с лекото и личното оръжие.

Израелски представител съобщи преди изявлението на Тръмп, че страната му не приема предложените условия. Израел настоява пълното разоръжаване на ХАМАС и демилитаризацията на Газа да предшестват всеки процес на изтегляне.

Все още не са уточнени сроковете, механизмът за предаване и съхраняване на оръжията и начинът, по който ще бъде проверявано изпълнението. Поради тези неясноти обявената договореност остава рамка за последващи преговори, а не гаранция за незабавно разоръжаване.

Редактор: Стефан Коев

Източник: Reuters

Вашите коментари