Сирени прозвучаха в цял Израел, а експлозии отекнаха на няколко места по време на първата вълна от атаката на Иран с дронове. Удари бяха регистрирани срещу Тел Авив, Eрусалим, и Димона.
Въпреки че по-голямата част от иранските ракети и дронове са били прехванати, някои са достигнали израелска територия.
Израелската армия съобщи тази сутрин, че иранската атака срещу еврейската държава е "осуетена", а 99 процента от изстреляните ракети и дронове са прехванати, съобщи в тв обръщение армейският говорител контраадмирал Даниел Хагари.
Въздушното пространство над страната вече е отворено.
По първоначални данни 10-годишно дете е пострадало в района на град Арад в пустинята Негев и има леки щети във военен обект в южната част на страната. Иранската държавна агенция ИРНА каза, че са нанесени "сериозни поражения на най-голямата военновъздушна база в Негев".
Израел ще бъде наказан, обяви в изявление върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей след началото на атаката:
"Злонамереният режим с цялата си злоба, зложелателност и прегрешения добави още една грешка към греховете си, като извърши атака срещу иранското консулство в Сирия. В този случай злонамереният режим направи погрешна крачка. Той трябва и ще бъде наказан".
От постоянното представителство на Иран в ООН посочиха в публикация, че случаят може да се смята да приключен, но ако израелският режим направи още една грешка, отговорът на Иран ще бъде значително по-сериозен.
Непосредствено преди атаката израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви:
"Отбранителните ни системи са разположени, подготвени сме за всякакъв сценарий - както за отбрана, така и за нападение. Държавата Израел е силна, израелските отбранителни сили и населението са силни. Оценяваме, че Съединените щати са на страната на Израел, както и че ни подкрепят Великобритания, Франция и много други държави. Установих ясен принцип - който и да ни нарани, го нараняваме и ние".
Вашите коментари