Иранската новинарска агенция ИЛНА съобщи, че танкерът Adrian Darya 1, който беше освободен, след като беше задържан в Гибралтар в продължение на повече от месец, в момента е даден под наем на иранска корабоплавателна компания.
САЩ издадоха заповед за задържане на танкера с мотива, че той имал връзки с Революционната гвардия, която те определят за терористична организация.
"Трябва да се отбележи, че корабът Grace 1, преименуван на Adrian Darya 1 след задържането му, е произведен в Южна Корея петролен танкер, собственост на Русия, който в момента е отдаден под наем на една от иранските корабоплавателни компании", отбелязва ILNA, без да се позовава на източник.
Коментарът беше направен в интервю на ILNA с началника на военноморските сили на Революционната гвардия Алиреза Тангсири.
"Корабът Adrian Darya 1 няма нужда от ескорт", подчертал Тангсири в очевидна демонстрация на открито незачитане на САЩ.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео предупреди вчера, че САЩ ще предприемат всички действия, които могат, за да попречат на танкерите, плаващи в Средиземно море, да доставят петрол в Сирия в нарушение на американските санкции. Иран отрече, че танкерът някога се е отправял към Сирия.
Отделно Иран обяви днес, че ирански петролен танкер е получил повреда в Червено море, но екипажът е в безопасност и в момента течал ремонт на плавателния съд.
Медии съобщават, че става въпрос за танкера HELM. Кораб със същото име е в списък с физически лица, компании и кораби, които са обект на американски санкции, показва справка в сайта на американското финансово министерство. /news.bg
Вашите коментари